NAJNOWSZE INFORMACJE PRASOWE

NEWSLETTER

Jesteś dzinnikarzem? Wybierz firmy z których chcesz
dostawać informacje prasową wprost na własną
skrzynke e-mail.
ZAPISZ SIĘ

WYSZUKAJ

Jak bezpiecznie podróżować autostradą?

2016-05-30 13:58:27

Autostrady to bez wątpienia najbezpieczniejszy rodzaj dróg. Ale podobnie jak najbezpieczniejszy środek transportu- samolot ulega wypadkom, tak i na autostradach dochodzi do kolizji. Aby jazda autostradą była bezpieczna trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Pierwszym z zagrożeń czyhających na kierowcę jest monotonia. Długie i proste odcinki drogi potrafią uśpić czujność nawet najlepszego kierowcy. Aby zwrócić uwagę prowadzących auta na wielu autostradach linie oddzielające pasy ruchu pomalowane są specyficzną farbą- po najechaniu na nią opony wydają charakterystyczny dźwięk.


Statystyki drogowych wypadków mogą być zaskakujące. Nie duża prędkość, ale zasypianie za kierownicą to przyczyna większości wypadków na autostradach. Jaki jest więc najlepszy sposób, żeby nie zasnąć w trasie? Podstawa to robienie sobie przerw. Co 20-30 kilometrów znajdują się zjazdy z autostrady. Postój co dwie godziny to dobry pomysł. Przemęczanie się może być tragiczne w skutkach zarówno dla nas jak i dla innych użytkowników ruchu. Przerwy nie muszą być długie. Chodzi tu raczej o ich powtarzanie. Nawet pięciominutowy postój na świeżym powietrzu potrafi zdziałać cuda. Aby sprawdzić czy potrzebujemy przerwy spróbujmy sobie przypomnieć ostatnie kilka minut podróży, jeżeli nie będziemy w stanie tego zrobić, zatrzymajmy się na najbliższym postoju.
Sprawdzonym rozwiązaniem na długie trasy jest też kofeina. Ciepła kawa stawia na nogi i nie pozwala zasnąć. Dobrze jest mieć ze sobą swój własny kubek termiczny- utrzyma on temperaturę napoju dłużej papierowy pojemnik ze stacji.

Kolejnym dobrym pomysłem jest słuchanie muzyki. Oczywiście, nie powinna to być muzyka, która by nas usypiała. Powinny to być dźwięki, które nas pobudzą do życia. Rozwiązaniem, które można użyć w ostateczności jest przyspieszenie. Nagły wzrost prędkości doda nam adrenaliny, wciśnie w fotel i nie pozwoli zasnąć. Róbmy to jednak z rozsądkiem.

Kiedy już dojdzie do kolizji, zachowajmy spokój. Na autostradzie nie można holować samochodów, więc potrzebna będzie laweta. Wezwiemy ją z budki telefonicznej na pasie awaryjnym lub wyszukamy w internecie wpisując "laweta" i aktualną lokalizacją, np. "laweta Łódź", "laweta Warszawa". Pomoc drogowa to dziś branża wysoce konkurencyjna. Możesz zatem spodziewać się szybkiego przyjazdu lawety.

WSPÓŁPRACUJEMY z:

Zaufali nam: